Święto Chrztu Pańskiego; I Tydzień zwykły – 9 stycznia 2022

Ewangelia (Łk 3, 15-16.21-22)

Chrzest Jezusa

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem».

Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił nad Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie».

„Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” w takich słowach Bóg Ojciec zwrócił się do Jezusa zaraz po tym, jak przyjął od Jana Chrzciciela chrzest w Jordanie. Jest to świadectwo potwierdzające, że Jezus jest Jednorodzonym umiłowanym Synem Boga Ojca, posłanym na świat, aby odkupić każdego człowieka, na nowo otwierając przed nim bramy nieba. W dzisiejszą niedzielę Kościół wspomina Chrzest Jezusa. Jezus ma prawie trzydzieści lat, jest dorosłym mężczyzną, przychodzi nad Jordan i prosi Jana Chrzciciela o Chrzest. Każdy z nas został już ochrzczony, stało się to na samym początku naszego życia. Każdy z nas o tym wydarzeniu wie z opowiadania najbliższych, widział swój chrzest na zdjęciach jeśli się takie zachowały. Ale czy wiemy po co zostaliśmy ochrzczeni? Czy każdy z nas wie, co staje się w chwili Chrztu?

 Każdy z nas widział już w jaki sposób udziela się Chrztu, był przy udzielaniu Chrztu. Przypomnijmy….

Jest małe dziecko lub dzieci, są rodzice i chrzestni, najbliższa rodzina i ksiądz. A jak wyglądał chrzest Jezusa? Jan Chrzciciel stał na brzegu, a może w wodzie Jordanu, przychodzi Jezus i prosi go o Chrzest. I słychać dziwny głos :” Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie”. Popatrzmy na to co przygotowałem na ołtarzu. Jest tu wszystko co potrzebne jest do chrztu. Najpierw jest woda. Dlaczego woda? Przy Chrzcie Jezus został polany woda z Jordanu. Przy Chrzcie główka dziecka jest polewana wodą. Dlaczego woda??Każdy wie ,że woda obmywa z brudu, grzech plami nasze życie. Woda Chrztu św. zmywa brud grzechu pierworodnego. Jest jeszcze jeden powód pojawienia się wody przy Chrzcie. Każdy z nas wie ,że bez wody nie można żyć. Tam gdzie jest woda, nawet na pustyni, tam jest bogate, bujne życie.

Woda w Chrzcie jest znakiem. Co oznacza? Otóż to, że ochrzczony, obmyty wodą Chrztu, otrzymuje od Boga nowe życie, jest nowym stworzeniem.

A to olej święty. Po co olej podczas chrztu? Olej, tak jak woda, jest znakiem. Czego??Co nam powinien mówić znak oleju? Jak czytaliśmy lub wiemy, ale olej, już bardzo dawno temu, służył ludziom jako środek leczniczy, lekarstwo. Stosowano i stosuje się olej z różnymi dodatkami jako środek leczniczy, lekarstwo.

Stosuje się olej, aby chronić organizm przed chorobami. Kiedyś w  walkach  zapaśnicy  czy gladiatorzy smarowali swoje ciało olejem. Po co? Aby przeciwnikowi było trudniej chwytać. Takiego nasmarowanego olejem było przeciwnikowi bardzo trudno położyć jak to się mówi „na łopatki”, czyli pokonać. Nasmarowany olejem wymykał się z uścisku – mówimy jak piskorz. W Starym Testamencie i w polskiej historii, olejem namaszczano królów i kapłanów. Więc co znaczy olej w naszym Chrzcie św.?

Olej ma nas przygotować do walki z wszystkimi nieprzyjaciółmi, jacy na nas czekają, ma nas zabezpieczyć przed chwilami słabości. Przez namaszczenie olejem stajemy się Dziećmi Bożymi, Bóg jest naszym Ojcem, możemy się modlić do niego – Ojcze nasz….

Jest jeszcze biała szata i  świeca. Pod koniec ceremonii, uroczystości udzielania Chrztu dziecko otrzymuje białą szatę, a Chrzestny lub Ojciec zapala od paschału świecę. Co to wszystko znaczy? Biała szata znaczy niewinność i początek życia. Co oznacza świeca? Jezus Chrystus powiedział o sobie:” Ja jestem światłością świata”! Paschał – wiemy jak wygląda i mamy go w zakrystii – ta duża, gruba świeca, oznacza Jezusa. Dlatego chrzestny lub ojciec dziecka zapala od paschału, od Chrystusa, świecę chrzcielną. Chrześcijanin ma się stać drugim Chrystusem! Każdy z nas po Mszy św. powinien wyszperać zdjęcia i fotki i dowiedzieć się kiedy był mój Chrzest. To bardzo ważne. Każdy w dniu dzisiejszym powinien podziękować Bogu i Rodzicom lub Rodzinie za Chrzest, Bogu za to, że przez Chrzest stał się Dzieckiem Bożym, Rodzicom i Chrzestnym za to, że dzięki nim żyje i że oni tak bardzo nas kochali. Ja byłem ochrzczony 10.Października 1965 roku w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Gdyni. A Wy moi kochani kiedy i gdzie???? byliście ochrzczeni.

Chrzest Pański | Ogłoszenia parafialne 9.01.2022

1.Wspominając dzisiaj chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia. W tym sakramencie otrzymaliśmy godności przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem

Niedzielą Chrztu Pańskiego kończymy Okres Bożego Narodzenia w Roku Liturgicznym, choć kolędy będziemy śpiewać do Matki Bożej Gromnicznej. Dzisiejsze Święto Chrztu Pańskiego jest jednocześnie I Niedzielą Zwykłą w ciągu roku.  Od jutra przeżywać będziemy okres zwykły, który przypomina nam w sposób systematyczny nauczanie Jezusa i wydarzenia związane z Jego publiczną działalnością.

2.Zebraliśmy dary – słodycze dla Domu Dziecka im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Komornikach które w najbliższym czasie zostaną przekazane.

Komorniki 30, 98-345 Mokrsko

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*