Ewangelia (J 19, 25-27)
Oto Matka twoja
Słowa Ewangelii według świętego Jana
Obok krzyża Jezusa stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena.
Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.
Dzień 3 Maja należy do Królowej Polski i do narodu. O tym dniu należy głośno mówić. O tym dniu należy nauczać młode pokolenie. Tak by mi się marzyła Ojczyzna, gdzie Polacy byliby sobie braćmi, a bracia mieszkają razem. Mają jeden język, którym mogą się porozumieć. Jeśli nawet pogubili wiele słów, których muszą się od nowa uczyć, znają słowa Matka-Ojczyzna. Ojczyzna to znaczy ziemia ojczysta, lasy i pola, miasta i wioski, krzyże przydrożne. Ojczyzna to język nasz polski i wiersze, i powieści wieszczy narodowych, pisarzy i kaznodziejów. Ojczyzna to kościoły i cerkwie, bóżnice i inne domy modlitwy. Ojczyzna nasza była matką dla wszystkich, którzy mieszkali w jej granicach. Ojczyzna nasza to i zwycięstwa, i porażki. Jaką suknię jej sprawimy? Czy pozwolimy jej paradować w sukni biało-czerwonej z wolnym białym orłem we włosach? Czy ma się płaszczyć przed obcymi i odrzucić swoją godność, swoją historię. tradycję i być posłuszną wobec wszystkich?
Wiele wydarzeń historycznych ukazuje Maryję jako obrończyni i wojowniczkę. Obrona Jasnej Góry – 1655 r. Bitwa Warszawska – Cud nad Wisłą 1920 r. Maryja zdaje się być jak jakiś super bohater, który przybywa z odsieczą, by w każdy możliwy sposób obronić uciśnionych. Oczywiście Maryja taka jest, ale to nie cała prawda o Niej. Apokalipsa ukazuje nam Maryję jako delikatną Niewiastę. Bóg na pustyni opiekuje się Nią, chroni Ją. Warto spojrzeć na Maryję jako kobietę, która jest delikatna, czasem bezbronna. To daje nam pozwolenie na bezbronność i słabość w naszym życiu. Pozwólmy sobie na to, że to Bóg się nami zaopiekuje. Doświadczymy wtedy jak jesteśmy dla Niego ważni.
Dodaj komentarz