Ewangelia (J 6, 41-51)
Chleb żywy, który zstąpił z nieba
Słowa Ewangelii według świętego Jana
Żydzi szemrali przeciwko Jezusowi, dlatego że powiedział: „Jam jest chleb, który z nieba zstąpił”, i mówili: „Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę znamy? Jakżeż może On teraz mówić: «Z nieba zstąpiłem»?”
Jezus im odpowiedział: «Nie szemrajcie między sobą. Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym. Napisane jest u Proroków: «Oni wszyscy będą uczniami Boga». Każdy, kto od Ojca usłyszał i nauczył się, przyjdzie do Mnie. Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne.
Jam jest chleb życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze.
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata”.
Życie człowieka jest wędrówką. Osłabionego proroka Eliasza wspomaga Bóg. Pielgrzymka jest ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny. Odpoczynek i posiłek pozwalają pokonać zmęczenie i dają siły na dalszą drogę. Życie ludzkie też jest pielgrzymką. Jej celem jest dom Boga Ojca. Dojście tam wymaga największego wysiłku. Jezus swoim Ciałem posila nas w drodze do Boga. Jest Chlebem dającym życie wieczne. Jezus jest naszym przewodnikiem w drodze do wieczności. Naśladując Jezusa, należy zamienić wady na cnoty. Pierwszą część homilii dobrze jest zobrazować slajdem z pielgrzymki lub z innej pieszej wycieczki; można zainscenizować wspólne z dziećmi przygotowanie plecaka na pieszą wędrówkę: kij wędrowca, kanapki, owoce, napoje, nakrycie głowy, parasol.Człowiek niejednokrotnie boryka się z problemami, które zdają się wyczerpywać wszystkie jego siły, a nawet wysysają z niego chęć życia. Prorok Eliasz napotyka na trudności w głoszeniu Bożego słowa, jego misja nie przynosi oczekiwanych owoców. Pragnienie śmierci, które nosi w sobie Eliasz, jest wyrazem bezsilności i rozgoryczenia. Pan Bóg chroni proroka i poprzez posłańca dodaje mu sił fizycznych i duchowych, dzięki czemu Eliasz kontynuuje swoją drogę. Św. Paweł wskazuje nam, jak powinni postępować chrześcijanie, wzywa nas do okazywania sobie wzajemnie miłości.
Dodaj komentarz